فرش کاشان

عیوب سجاده فرش را بشناسیم:

عیوب سجاده فرش
Rate this post

عیوب سجاده فرش را بشناسیم:

عیوب سجاده فرش

فرش و سجاده فرش مانند کالاهای دیگر دستخوش عیوب و نقص می باشد. و شناسایی عیوب سجاده فرش نیاز به تخصص دارد بنابراین در این مقاله تمام عیوب فرش مسجدی را کامل به شما یاد می دهیم.

عیب های ذکر شده شامل فرش و سجاده فرش و تابلو فرش و کلا محصولات فرشی می شود.

ابتدا ذکر عیب های سجاده فرش بصورت تیتروار:

 1. نخ نامرغوب
 2. بافت نامناسب
 3. طرح و نقشه نادرست
 4. قرینه نکردن نقشه ها
 5. بالازدگی و پایین زدگی
 6. توخالی بودن فرش سجاده ای
 7. ترنج شدن
 8. جویدگی سجاده فرش
 9. دو دست شدن فرش مسجدی
 10. رگه شدن
 11. شل شدگی چله
 12. اندازه نامناسب فرش مسجدی
 13. حالت کوبیدگی فرش سجاده ای
 14. رنگ رفتگی
 15. پارگی

و اما توضیحات هریک از عیوب سجاده فرش:

یک) نخ نامرغوب:

 اگر نخ استفاده شده در سجاده فرش مرغوب نباشد امکان پارگی سجاده فرش ما خیلی بیشتر می شود. همچنین نخ های نامرغوب رنگ پذیری خوبی ندارند و طرح سجاده فرش را هم بخوبی نشان نمی دهند و بافت کدری به سجاده فرش و یا فرش سجاده ای می دهند.

 دو) بافت نامناسب:

بافت نامناسب ناشی از دستگاه نامناسب می باشد. تنها دستگاه های سجاده یاف معروف از شرکت شونهر آلمان می باشند که عیوب بافتی فرش مسجدی را به حداکثر می رسانند.

سه) طرح و نقشه نامناسب:

حتما برای طراحی نقشه سجاده فرش از متخصصین خبره در زمینه نقشه کشی فرش استفاده  کنید. تا بتوانند نقشه خوب و تمیزی از فرش سجاده ایتان را در بیاورند و امکان پیاده سازی صحیح داشته باشد.

چهار) قرینه نکردن نقشه ها:

باز این عیبی است که زمان طراحی فرش مسجد خودش را نمایان می کند و نمیتوانند درست گل و ترنج های فرش مسجدی را کنار هم قرینه در بیاورند.

پنج) بالا زدگی و پایین زدگی:

بدلیل عدم بافت صحیح و عدم وجود متخصص بافت سجاده در پشت دستگاه ها نخ خاب سجاده فرش طولی نامناسب پیدا میکند و حالت موجی و دارای بالازدگی و پایین زدگی می شود.

شش ) تو خالی شدن:

گاهی بدلیل اینکه قیمت نخ مصرفی برای تولید کننده ارزان تر شود نخ فرش مسجدی را ضخیم تر و پوک تر انتخاب می کنند و این عامل باعث میشود به اصطلاح فرش نمازخانه ای حالت سبکی و پوکی بگیرد. پس حتما فرش سجاده ای خود را وزن کنید.

هفت) ترنج شدن:

در واقع نقشه صحیح فرش سجاده ای را از وسط آن مقیاس می کنند.

اگر از وسط نگاه کنید کلیه نقوش بافت شده در سجاده فرش باید از وسط فاصله یکسانی داشته باشند در غیر این صورت سجاده فرش شما ترنج می شود.

هشت) جویدگی:

پس ازبافت توسط قیچی نخ های سطح فرش محرابی را یکدست می کنند اما اگر قیچی مورد استفاده به حد کافی تیز نباشد سجاده فرش شما حالت بریده بریده پیدا میکند و اندازه های یکسانی در سطح فرش مسجدی دیده نمی شود.

نه) دو دست شدن:

این عیب زمانی رخ می دهد که افرادی که پشت دستگاه میشوند عوض شوند و تغییر شیفت دهند در این صورت نوع بافت هر دو فرد کاملا نسبت بهم فرش میکند و اگر نگاهی اجمالی به سطح فرش سجاده ای بندازید این دو دست شدن را براحتی می بینید.

ده) رگه شدن:

رگه شدن سجاده فرش از پشت آن مشخص است. در واقع یک متخصص فرش و سجاده فرش توجه خود را بیشتر به پشت فرش سجاده ای معطوف میکند.

در واقع پشت سجاده فرش رگه هایی وجود دارد که بر اثر عدم رنگ رزی صحیح فرش و خامه نامناسب سجاده فرش ظاهر می شود.

یازده) شل شدگی چله:

شل شدگی سجاده فرش گاهی بر اثر عوامل محیطی مثل سرما و گرمای زیاد و یا رطوبت زیاد بر فرش مسجد وارد می شود و استحکام بافت سجاده فرش از دست می رود . سجاده فرش براحتی دچار پارگی می شود.

دوازده) اندازه نامناسب:

بر اثر بافت نامناسب سجاده فرش در انتهای سجاده فرش ملاحظه میشود که گوشه ها یکنواخت نیستند و حتی اندازه بافته شده سجاده فرش کاملا متفاوت از اندازه داده شده می باشد. و به اصطلاح فرش سجاده ای شما بدقواره می شود.

سیزده ) حالت کوبیدگی:

زمانی که بافنده نخ سجاده فرش را تغیر میدهد ممکن است کمی با نخ قبلی از لحاظ ضخیمی متفاوت باشد و قسمتی از فرش سجاده ای را دچار کوبیدگی می کند و همچنین اگر بافنده ضرب دست بیشتری وارد کند فرش مسجدکوبیده تر و فشرده تر می شود.

چهارده ) رنگ رفتگی:

این مرحله بسته به رنگ رزی سجاده فرش و همچنین کیفیت نخ بستگی دارد اگر دز قسمت رنگ رزی زیاد در معرض آفتاب باشد و مراحل رنگ رزی بخوبی انجام نگیر سجاده فرش شما به اصطلاح پریدگی رنگ دارد همچنین اگر کیفیت نخ پایین باشد رنگ را بخود نمیگیرد.

پانزده ) پارگی:

این عیب بیشتر در کناره های فرش نمایان می شود و همچنین پارگی های نقطه به نقطه ریز یا درشت در سطح فرش سجاده ای وجود دارد که از پشت فرش مسجدی واضح تر است.

جمع بندی پایانی:

شما برای فرش مسجد بیشتر از فرش ماشینی هزینه می کنید چرا که سجاده فرش را در متراژ بالا تهیه می کنید بنابراین با صبر و حوصله اقدام به خرید سجاده فرش نمایید و با وسواس بیشتری فرش مسجدی خود را رویت نمایید.

admin

  نوشته‌های مرتبط

  قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  دیدگاه‌ها

  *
  *

  0